Home > Actualitate > Sport > Simona Halep s-a calificat în sferturi la Toronto. Sportiva știe deja ce șanse are în fața următoarei adversare
Actualitate Sport

Simona Halep

Simona Halep pare că și-a revenit din accidentări și joacă din ce în ce mai bine la WTA Toronto. Îndrăgita jucătoare de tenis s-a calificat în sferturi la Rogers Cup, turneul de categorie WTA 1000 disputat la Toronto. Simona a reușit această performanță după ce a învins-o în două seturi pe Jil Teichmann, scor 6-2, 7-5.

Simona Halep a ajuns cu brio în sferturi

Halep, fostul număr 1 mondial are în prezent 30 de ani și ocupă locul 15 în râvnitul clasament WTA, fiind cap de serie numărul 15. Aceasta a trecut după o oră și jumătate de Teichmann, actual loc 21 WTA și în vârstă de 25 de ani, cea care o învinsese în turul secund pe estoniana Anett Kontaveit, numărul doi mondial, anunță Agerpres.

Fostul lider mondial a început în forță și a condus cu 3-0, Teichmann a redus ecartul (3-2), dar au urmat alte trei ghemuri consecutive și Halep a luat primul set cu 6-2. Actul secund a fost mult mai echilibrat, iar Teichmann a fost în față cu serviciul până la 5-5, când Halep a făcut break, iar apoi a încheiat conturile (7-5), după ce a salvat o minge de break.

Pentru victoria aceasta, Simona Halep și-a asigurat un cec de 61.300 de dolari și 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe tânăra jucătoare americană Coco Gauff, care a dispus de belarusa Arina Sabalenka în trei seturi, cu 7-5, 4-6, 7-6 (4), după trei ore și 11 minute.

Se pare că Simona Halep a câștigat toate cele trei meciuri directe cu Gauff (18 ani, 11 WTA), finalistă anul acesta la Roland Garros. Simona s-a impus în 2019 în optimi la Wimbledon, cu 6-3, 6-3, și de două ori anul acesta, în turul al treilea la Indian Wells, cu 6-3, 6-4, și în optimi la Madrid, cu 6-4, 6-4.

Halep a câștigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal și Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiția a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are și o finală jucată în Canada, în 2015, chiar la Toronto, conform sursei citate.