Home > Actualitate > Sport > Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu au pierdut Indian Wells
Actualitate Sport

Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu au pierdut Indian Wells

România și-a ratat șansa la Indian Wells! Simona Halep, Sorana Cîrstea și Irina Begu au fost eliminate din competiția din Statele Unite.

Cele trei românce erau singurele sportive care s-au înscrie pe  tabloul de simplu de la turneul Indian Wells. Cea mai zdrobitoare înfrângere a fost pentru Simona Halep, fost lider în clasamentul mondial și care a pierdut în fața unei adversare destul de slabe, Aliaksandra Sasnovich. Aceasta a reușit chiar și eliminarea campioanei en-titre de la US Open, Emma Răducanu.

Sportivele din România, marile perdante de la Indian Wells

Simona Halep ocupă în prezent locul 17 în clasamentul WTA. Deși a dat semne de revenire, Halep a fost învinsă de belarusa Aliaksandra Sasnovich, locul 100 WTA. Meciul dintre cele două a durat aproximativ o oră și 40 de minute. Halep a fost învinsă cu scorul 5-7, 4-6, în turul al treilea de la Indian Wells. A fost ultimul turneu important al anului la care a participat Simona Halep. Aceasta spera să se întoarcă acasă câștigătoare, după ce accidentarea suferită în mai, la Roma. În urma accidentării, Halep a pierdut calificarea la mai multe competiții, iar turneele la care a reușit să participe, au fost fost pierdute rând pe rând.

Pentru îndrăgita sportivă Halep urmează, potrivit programului publicat de staff-ul său, Kremlin Cup (18 – 24 octombrie 2021), apoi turneul Transylvania Open (25-31 octombrie 2021), aflat la prima ediție. La Cluj vor veni jucătoare precum Elise Mertens (18 WTA), Emma Răducanu (22 WTA), Anett Kontaveit (23 WTA) etc.

Și jucătoarele Sorana Cîrstea şi Irina Begu au pierdut duminică în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells din California. Acestea și-au luat adio de la marea competiție care anul acesta a fost dotată cu premii totale de 8.150.470 de dolari.

Sorana Cîrstea a avut un meci destul de greu cu Elina Svitolina. În situația româncei care are 31 de ani și ocupă locul  40 în clasamentul WTA, a fost un meci destul de greu.  Meciul s-a încheiat cu scorul 4-6, 6-4, 7-6 (3), după două ore și 32 de minute.

De partea cealaltă, Irina Begu, a treia reprezentantă a României în vârstă de 31 de ani, și loc 61 în clasamentul WTA a fost învinsă fără drept de apel de americanca Shelby Rogers, în vârstă de 28 de ani și loc 44 WTA, cu 6-0, 6-2. Meciul a durat aproximativ  o oră şi 12 minute.