Home > Actualitate > Social > Șoc în Superliga României! Hagi și Campioana Farul, umiliți de nou-promovata Poli Iași
Social

Eșec major pentru Gheorghe Hagi și Farul Constanța, învinși acasă de nou-promovata Politehnica Iași.

Într-o surprinzătoare întâlnire pe teren propriu, Farul Constanța, echipa de fotbal condusă de Gheorghe Hagi și campioana actuala a României, a suferit o înfrângere monumentală în fața nou-promovatei Politehnica Iași.

Meciul, care a avut loc duminică, a fost parte a etapei a 3-a din Superliga României și s-a încheiat cu scorul de 1-3, în favoarea echipei din Iași.

În ciuda faptului că Farul Constanța a intrat în acest meci ca favorită, echipa nu a reușit să țină pasul cu oponenții săi din Iași pe parcursul celor 90 de minute. Cu o echipă reconfigurată și cu mai mulți dintre titularii săi odihniți, Farul a fost depășită în mare parte a jocului, cu doar câteva intervenții salvatoare ale portarului Buzbuchi care au limitat avantajul adversarilor.

Înfrângerea a venit ca un șoc pentru fanii Farului, având în vedere că acesta a fost primul eșec înregistrat de echipă în actualul sezon din Liga 1.

Turneu de goluri oferit de Poli Iași

Poli Iași a deschis scorul în minutul 11 cu un șut de la Luis Phelipe, care a fost urmat de un al doilea gol marcat în minutul 37 de către Vojtus. Farul a reușit să reducă diferența înainte de pauză, cu un gol de la Enes Sali, care a fost validat după consultarea sistemului VAR.

Însă, încercările de revigorare ale lui Hagi în timpul pauzei nu au avut efectul dorit. Poli Iași a marcat un al treilea gol în minutul 51, cu Luis Phelipe care și-a dublat recordul.

O încercare nereușită de revenire pentru Farul

Echipa Farul a încercat să revină în joc, dar nu a reușit să creeze ocazii de gol. În ciuda eforturilor lor, Poli Iași a continuat să domine terenul, cu Buzbuchi fiind forțat să salveze situația de două ori pentru a menține diferența de scor.

Pentru Farul, se pare că înfrângerea a venit în mare parte din faptul că Hagi a ales să menajeze titularii pentru meciul care urmează să aibă loc joi, 3 august, cu echipa Urartu, în manșa secundă a turul doi din preliminariile Conference League.

În ciuda rezultatului neașteptat, Leo Grozavu, antrenorul Poli Iași, a declarat: „Bucuros pentru rezultat. Am făcut o partidă bună, de angajament. Mă bucur pentru băieţi! […] Am câştigat azi şi mergem mai departe”. Acesta a subliniat și valoarea lui Luis Phelipe, indicând că jucătorul poate crește în continuare.