Home > Actualitate > Sport > Sorana Cîrstea, surprinsă la Cincinnati în turul 2! Înfrângerea marchează al doilea eșec consecutiv în turul 2 pentru româncă
Sport

În cadrul turneului de tenis de la Cincinnati, sportiva Sorana Cîrstea a întâmpinat o provocare puternică. Aceasta s-a confruntat în turul al doilea cu Maria Sakkari, jucătoare de top clasată pe locul 8 WTA.

Sorana Cîrstea, având o poziție de 31 WTA, a demarat meciul în forță, reușind să câștige primul set într-un mod decisiv cu scorul de 6-2, în doar 22 de minute. Cu toate acestea, desfășurarea ulterioară a partidei nu a fost la fel de favorabilă pentru tenismena româncă. Ea a cedat următoarele două seturi, încheind meciul cu un scor de 6-2, 3-6, 5-7 în favoarea Grecoaicei Sakkari.

Durata totală a acestei confruntări a fost de aproximativ două ore și 20 de minute.

Se pare că acest rezultat nu este izolat, deoarece Sorana a avut o soartă similară și în cadrul turneului anterior de la Montreal. Acolo a fost învinsă de Karolina Muchova, o altă sportivă de top, clasată pe locul 17 WTA. Meciul s-a încheiat cu un scor de 7-5, 6-4, durând o oră și 49 de minute.

În ciuda acestor rezultate, Sorana Cîrstea a acumulat câștiguri considerabile din tenis, în valoare de aproximativ 8.5 milioane de dolari. Doar în acest an, jucătoarea se apropie de suma de 1 milion de dolari câștigați din premii.

Informații despre participanții la US Open

Turneul de tenis US Open, unul dintre cele mai prestigioase turnee de Grand Slam, se apropie cu pași repezi. Organizatorii au făcut câteva anunțuri interesante referitoare la jucătoarele care vor beneficia de wild card. Printre acestea se numără Venus Williams și Caroline Wozniacki.

Williams, o veterană a acestui sport, a câștigat de șapte ori titluri de Grand Slam și va fi prezentă pentru a 24-a oară pe tabloul principal de la US Open. În anii 2000 și 2001, ea a reușit să câștige consecutiv acest turneu.

De partea cealaltă, Wozniacki, în vârstă de 33 de ani, revine în circuit după o pauză în care s-a concentrat pe familie. Ea va juca la US Open după o absență considerabilă, având în prezent doi copii.

Pe lângă Williams și Wozniacki, organizatorii au acordat wild carduri și altor jucătoare talentate, precum Ashlyn Krueger, Robin Montgomery, Kayla Day și Clervie Ngounoue din SUA, Storm Hunter din Australia și Fiona Ferro din Franța. Se așteaptă ca meciurile să debuteze pe data de 28 august, iar fanii sunt nerăbdători să vadă aceste confruntări de top.