Home > Actualitate > Sport > Sorana Cîrstea, triumf magnific în fața campioanei Wimbledon – Sensațională la US Open 2023!
Sport

Sorana Cîrstea în optimile US Open 2023, după o victorie impresionantă împotriva Elenei Rybakina.

Într-o performanță memorabilă, sportiva română Sorana Cîrstea (33 de ani) a obținut o victorie importantă în optimile de finală ale US Open 2023, învingând-o pe Elena Rybakina, a patra favorită și campioana de la Wimbledon anul trecut. Acest succes notabil a avut loc pe arena Louis Armstrong, unde cele două jucătoare au oferit un meci intens, plin de răsturnări de scor și lovituri câștigătoare.

Meciul dintre Cîrstea și Rybakina a fost un adevărat roller-coaster de emoții și performanțe de top. În primul set, Sorana a reușit un break important la scorul de 2-1 în favoarea sa, ceea ce a condus la câștigarea setului cu 6-3. Acest start solid a pus-o pe Cîrstea într-o poziție avantajoasă pentru restul meciului. Cu toate acestea, al doilea set a fost mult mai echilibrat, cu două breakuri, câte unul de fiecare parte, și o decizie luată în tiebreak.

Rybakina, în vârstă de 24 de ani, a servit mai bine și a fost mai inspirată, reușind să câștige setul cu 8-6. Setul decisiv a fost un spectacol de breakuri, cu un total de șapte. Cîrstea a condus cu 2-0, 3-1 și 4-1, dar Rybakina a revenit până la 4-3. În cele din urmă, Cîrstea a fost jucătoarea cu finalul mai bun de meci, câștigând cu 6-4.

Pentru un loc în sferturile de finală de la Flushing Meadows, Sorana Cîrstea se va duela cu Belinda Bencic, campioana olimpică en-titre. Adversara sa, Elvețianca, a trecut de Lin Zhu cu scorul de 7-6(1), 2-6, 6-3. Această calificare în optimi este cea mai bună performanță din carieră a Soranei la US Open. În plus, pentru parcursul de până acum, Cîrstea are asigurat un cec în valoare de 284 de mii de dolari și 240 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Ascensiune în clasamentul WTA

Victoria împotriva Elenei Rybakina nu a fost doar o reușită remarcabilă pentru cariera Soranei, ci a și propulsat-o în clasamentul WTA. În WTA Live, Sorana Cîrstea a înregistrat o urcare de trei locuri, ajungând pe locul 27, cu 1570 de puncte. Aceasta este o realizare impresionantă pentru sportiva română, care continuă să își demonstreze talentul și determinarea pe terenul de tenis.

Acest succes recent al Soranei Cîrstea este o dovadă a perseverenței și a muncii asidue pe care le-a depus de-a lungul carierei sale. Învingând-o pe a patra favorită și campioana de la Wimbledon anul trecut, Sorana a arătat că are capacitatea de a concura la cel mai înalt nivel și de a obține rezultate excelente. Cu un loc în sferturile de finală de la Flushing Meadows pe linie și o ascensiune în clasamentul WTA, viitorul pare a fi strălucit pentru această jucătoare talentată.