Home > Actualitate > Sport > Sorana Cîrstea zdrobește concurența la US Open! Se pregătește acum pentru un meci provocator în turul doi
Actualitate Sport

Duminică seară, Sorana Cîrstea, care are 33 de ani și se află pe locul 30 în clasamentul WTA, a întrecut-o cu ușurință pe Kayla Day. Aceasta din urmă are 23 de ani și ocupă poziția 93 în același clasament.

În contextul în care Simona Halep nu participă, Sorana Cîrstea a devenit centrul atenției în rândul suporterilor români la US Open.

Într-un meci caracterizat de performanța de excepție a Soranei, aceasta și-a asigurat victoria cu scorul de 6-2, 6-3. Durata întregului meci a fost de o oră și 16 minute. Drept recompensă pentru avansarea în următorul tur al competiției, Sorana Cîrstea va încasa un cec în valoare de 123.000 de dolari și va acumula 70 de puncte în clasamentul WTA.

Detalii ale Meciului și Confruntarea Următoare

În ceea ce privește desfășurarea meciului, Sorana a arătat o formă excelentă încă de la început. A câștigat primul game fără dificultăți, echilibrând apoi scorul cu adversara sa la 1-1. De aici, Sorana a dominat și a ajuns la un avantaj de 4-1. Deși Kayla Day a încercat să revină în joc, Sorana a încheiat primul set cu 6-2, în doar 32 de minute.

În cel de-al doilea set, Sorana a păstrat ritmul și a ajuns rapid la un scor de 3-0. Deși americanca a reușit să câștige două game-uri consecutive, redresarea ei nu a durat. Sorana a reușit să își mențină avantajul și să încheie setul cu 6-3, necesitând pentru aceasta 44 de minute.

Oponenta sa din turul următor va fi Anna Kalinskaya, o jucătoare din Rusia, în vârstă de 24 de ani și situată pe locul 89 în clasamentul WTA. Aceasta a învins-o în primul tur pe cehoaica Katerina Siniakova, care are 27 de ani și este pe locul 49 în WTA, cu scorul de 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră și 17 minute.

Sorana Cîrstea și Anna Kalinskaya s-au confruntat anterior de două ori, ambele meciuri având loc pe suprafețe hard și în Statele Unite. Rezultatele acestor întâlniri sunt echilibrate: în 2020, la Cincinnati, Kalinskaya a fost cea care a ieșit victorioasă, în timp ce la Indian Wells, în 2022, Sorana a câștigat.