Home > Actualitate > Sport > Trei jucătoare de tenis din România, calificate în optimile de finală ale turneului de la Palm Harbor
Actualitate Sport

tenis

Jucătoarele române de tenis Irina Bara, Alexandra Ignatik (cunoscută după numele de Cadanţu) și Gabriela Lee (fostă Talabă) s-au calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Palm Harbor din Florida. Turneul este dotat cu premii totale de 100.000 de dolari.

România, calificată fără probleme în optimi la ITF Florida

Irina Bara, în vârstă de 27 de ani ocupă în prezent locul 110 WTA și este a treia favorită. Sportiva a trecut, fără drept de apel, în primul tur, de americanca Francesca Di Lorenzo, jucătoarea în vârstă de 24 de ani și ocupantă a locului 194 WTA. Irina Bara a reușit să ducă meciul la 6-3, 6-3, după aproape două ore de joc (1 h 48 min).

Românca s-a prezentat impecabil și a încheiat cu procentaje foarte bune la punctele reușite cu primul serviciu (70%) şi al doilea (73%), anulând cele două șanse de break ale reprezentantei Statelor Unite. În meciul următor, Irina Bara va avea ca adversară tot o americancă, pe Elvina Kalieva, sportiva în vârstă de 18 ani, actual loc 303 în clasamentul WTA.

A doua reprezentantă a României, Alexandra Ignatik, ajunsă la vârsta de 31 de ani și actual loc 165 WTA a reușit o victorie fără prea multe emoții, învingând cu 6-4, 6-2, în meciul cu japoneza Nao Hibino (27 ani, 167 WTA). Meciul a durat o oră și 21 de minute. Alexandra Ignatik a mai jucat cu reprezentanta Japoniei și în anul 2017. Și la acea vreme, românca a câștigat în primul tur la Istanbul, cu scorul de 2-6, 6-0, 6-3, pe seturi. În mult așteptatele optimi, Alexandra Ignatik o va înfrunta pe chinezoaica Xiyu Wang, sportiva de 21 de ani, loc 150 WTA și a cincea favorită la victorie.

O altă reprezentantă a României, Gabriela Lee, ocupă la vârsta de 26 de ani locul 260 în clasamentul WTA. Gabriela a profitat din plin de abandonul americancei CoCo Vandeweghe, ocupanta locului 128 în clasamentul WTA. Primul set a fost câștigat cu 7-5 de româncă, în 52 de minute. Gabriela a mai învins-o luna aceasta pe Vandeweghe, în ultimul tur al calificărilor de la Charleston, cu 6-3, 6-2. În meciul care va fi organizat în optimile de la Palm Harbor, Gabriela Lee va juca împotriva americancei Alycia Parks, sportiva de 21 de ani, actuala ocupantă a locului 153 WTA și a șasea favorită pe care a învins-o în cele trei meciuri anterioare.