Home > Actualitate > Sport > UN nou clasament WTA a fost publicat. Ce loc ocupă în prezent Simona Halep, dar și alte jucătoare din România
Actualitate Sport

Se pare că nici anul 2022 nu este unul prea bun pentru Simona Halep. Îndrăgita jucătoare de tenis, fost lider mondial, acum ocupă locul 27 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis din întreaga lume. Clasamentul a fost dat publicității luni de WTA, dominat în continuare de australianca Ashleigh Barty, după săptămâni la rând.

Simona Halep rămâne pe locul 27 și în această săptămână

România mai are norocul ca încă cinci reprezentante să fie în Top 100 WTA. Este vorba despre Sorana Cîrstea – locul 30 (+1), Irina-Camelia Begu – locul 56 (-1), Elena-Gabriela Ruse – locul 58 (-2), Jacqueline Cristian – locul 65 (+6), Ana Bogdan – locul 97 (+2).

Pe locurile principale ale ierarhiei, reprezentanta Belarusului, Arina Sabalenka, eliminată în sferturile de finală la Doha, a făcut rocadă pe podium cu cehoaica Barbora Krajicikova, care a urcat pe locul secund. Un alt salt istoric, de pe 8 pe 4, a făcut poloneza Iga Swiatek, după succesul obținut în capitala Qatarului. Reprezentanta Australiei, Ashleigh Barty continuă să fie pe locul I în clasament.

La dublu, Raluca Olaru – locul 37 (-1) ocupă cel mai bun loc. Aceasta este urmată de Monica Niculescu – locul 50 (-10) și Irina-Camelia Begu – locul 53 (-1). Cât despre Simona Halep, aceasta are în plan să ajungă înapoi în top 10 în clasamentul mondial, iar mai apoi cel mai probabil va dori să se retragă. Pentru aceasta urmează competiții destul de dificile, însă Halep va trebui să se recupereze rapid după multitudinea pierderilor suferite la ultimele meciuri.