Home > Actualitate > Sport > Victorie istorică! România revine la EURO după 8 ani, în urma duelului intens cu Israelul
Actualitate Sport

România se califică la EURO 2024 după victorie împotriva Israelului cu scorul de 2-1. Echipa revine la turneul final după 8 ani.

Echipa națională de fotbal a României a scris o nouă pagină în istoria sportului românesc.

Într-o confruntare cu reprezentativa Israelului, desfășurată în Ungaria, „tricolorii” au demonstrat încă o dată că talentul și determinarea sunt cheia succesului. Cu un scor strâns de 2-1, România și-a asigurat un loc la prestigiosul turneu EURO 2024, revenind astfel în lumina reflectoarelor după o absență de opt ani.

Deschiderea meciului a fost marcată de un moment de tensiune, Israelul preluând conducerea în doar două minute de la startul partidei. Golul marcat de Zahari a pus presiune pe umerii „tricolorilor”, însă spiritul de luptă nu a fost umbrit. Răspunsul României nu a întârziat să apară, George Pușcaș egalând scorul în minutul 10. Dar marea victorie a fost adusă de Ianis Hagi, care, în minutul 63, a reușit să schimbe soarta meciului, transformându-l într-o celebrare a fotbalului românesc.

Strategii și Dedicație: Cuvintele Lui Edi Iordănescu

La finalul acestui meci încărcat de emoții, selecționerul Edi Iordănescu și-a exprimat mândria și recunoștința față de echipa pe care o conduce. Cu un ton pasionat, Iordănescu a evidențiat valoarea și caracterul jucătorilor săi, menționând că antrenează „băieți cu valoare și caracter”. În ciuda criticilor și a dificultăților întâmpinate pe parcurs, selecționerul a rămas neclintit în credința sa în echipă, subliniind importanța suportului familiei și a Federației de Fotbal.

Edi Iordănescu a vorbit despre momentele dificile, inclusiv despre golul primit în debutul meciului, recunoscând că acesta a adus o presiune suplimentară. Totuși, modul în care echipa a gestionat situația și a revenit a fost lăudat. De asemenea, selecționerul a subliniat nevoia de a rămâne neînvinși și de a termina pe primul loc în Grupa I, un obiectiv care va necesita o performanță solidă în meciul cu Elveția.