Home > Actualitate > Sport > Zi neagră pentru Simona Halep. Sportiva a fost eliminată în primul tur al turneului de la Doha
Actualitate Sport

Simona Halep are o zi și mai grea. După ce a aflat că a ajuns pe locul 27 în topul WTA, Simona a fost învinsă de Caroline Garcia din Franța, cu 6-4, 6-3. Meciul a avut loc astăzi în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Doha din Qatar, turneu de mare interes, dotat cu premii totale de 2.632.448 de dolari.

Simona Halep a pierdut turneul de la Doha

Halep a pierdut în fața adversarei în vârstă de 28 de ani, actual loc 76 WTA. Meciul a fost unul neașteptat, în care fostul lider mondial a pierdut după o oră și 34 de minute.

Halep a încheiat meciul de astăzi cu 4 ași și 5 duble greșeli. Aceasta nu a reușit să câștige nicio minge de break din nouă oportunități. Garcia, a avut o atitudine agresivă, a reușit 5 ași și a avut și alte 3 duble greșeli.

Simona Halep s-a ales cu un cec de 10.820 de dolari și un singur punct WTA, complet nefolositor în momentul de față. Simona Halep nu se aștepta să aibă o asemenea pierdere, în condițiile în care aceasta a câștigat titlul la Doha în 2014 și a jucat finala în 2019.

Condiția fizică a Simonei Halep pare să nu fie deloc una bună, având în vedere că aceasta a pierdut debutul unui turneu, pentru prima dată în acest an. Îndrăgita jucătoare de tenis nu a mai pierdut un turneu WTA încă din 12 august 2021, la Montreal, cu americanca Danielle Collins. De atunci, Simona a făcut tot posibilul să ajungă în sferturile de finală, sau chiar în finală. Ea va continua să se antreneze pentru turneele viitoare, mai ales că fostul lider mondial își dorește să ajungă înapoi în top 10 al jucătoarelor profesioniste de tenis, top cândva deținut de ea, acum condus de australianca Ashleigh Barty.

Tot astăzi, Halep a coborât în clasamentul WTA

În clasamentul Race la simplu, Simona Halep se menține în continuare pe locul 9, însă în clasamentul WTA la simplu, Simona a ajuns pe locul 27, deși săptămâna trecută era pe 23, iar obiectivul său este ca în 2022 să ajungă înapoi în top 10. Rezultatul de astăzi în clasamentul WTA este unul destul de îngrijorător, fiind pentru prima dată în ultimii 10 ani când Simona trece de locul 25.